Co łączy takie tuzy sportu jak: Renata Mauer, Dariusz Michalczewski, Andrzej Wroński, Ryszard Wolny, Paweł Nastula, Waldemar Legień czy Sebastian Chmara?
Oprócz tego że wszyscy wymienieni byli wybitnymi sportowcami, mistrzami olimpijskimi, mistrzami świata czy Europy to wszyscy zaczynali swoje sportowe przygody na zawodach rangi Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży.
Od 1951 do 1995 roku młodzi sportowcy rywalizowali w Ogólnopolskich Spartakiadach Młodzieży. Dopiero od roku 1995 nazwę zmieniono na OOM, która obowiązuje do dnia dzisiejszego.
Wszyscy wiemy, jak ważną dziedziną naszego życia jest sport!
Igrzyska Olimpijskie to najstarsza międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 4 lata w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
Marzeniem każdego dziecka rozpoczynającego zabawę w sport, a później ciężki trening wiążący się z wieloma wyrzeczeniami jest udział w Igrzyskach Olimpijskich.
Idea Olimpizmu, której prekursorem był Baron Pierre de Coubertin łączy sport z kulturą i wychowaniem, dąży do stworzenia drogi życiowej opartej na radości z podejmowanych wyzwań sportowych oraz opiera się na szacunku wobec uniwersalnych wartości i fundamentalnych zasad etycznych.

Sport uczy współzawodnictwa, odpowiedzialności, sumienności, kształtuje charakter, poprawia kondycję fizyczną, zdrowie i samopoczucie. XXVII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach halowych - Łódzkie 2021 będzie największym wydarzeniem dla sportowców młodego pokolenia.
Gospodarzem imprezy jest województwo łódzkie. Na jej organizację samorząd województwa przyznał dotację w wysokości 1,9 mln zł.
Tegoroczna olimpiada odbędzie się w dniach 15 czerwca – 31 sierpnia. W tym czasie weźmie w niej udział ponad 4000 sportowców, trenerów, opiekunów ekip i byłych olimpijczyków.
Do rywalizacji przystąpi młodzież w kategorii juniora młodszego i młodzika w następujących sportach: badminton🏸, boks🥊, brydż sportowy♦️, gimnastyka artystyczna🤸‍♀️, gimnastyka sportowa🤸‍♂️, judo🥋, piłka siatkowa kobiet i mężczyzn🏐,piłka ręczna kobiet i mężczyzn🤾‍♂️🤾, skoki na trampolinie, szachy♟, szermierka🤺, taekwondo olimpijskie🥋, tenis stołowy🏓🏓, zapasy kobiet🤼‍♀️ oraz zapasy mężczyzn w stylu wolnym🤼 i klasycznym🤼‍♂️.
Dla wielu uczestników udział w olimpiadzie będzie pierwszym startem w karierze na imprezie tak wysokiej rangi mistrzowskiej. Głównym celem sportowej rywalizacji jest selekcja wybitnych zawodników i objęcie najlepszych z nich kompleksowym programem szkolenia przez właściwe Polskie Związki Sportowe.

W bliższej perspektywie czasowej, zawody Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży stanowią podstawę kwalifikacji do reprezentacji Polski na zawody międzypaństwowe juniorów młodszych i juniorów, w tym na Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata w tej kategorii wiekowej, Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy oraz Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (rozgrywane co 4 lata).
W dalszej perspektywie, najlepsi spośród uczestników olimpiad młodzieżowych walczyć będą o medale mistrzostw Europy i mistrzostw świata w kategorii seniorów, jak też o nominacje do reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie.

Podążajmy śladami mistrzów...

autor: Artur Janiak